"To jistě nemyslíte vážně! JÁ jsem svatební agentka už deset let a věřte mi, oranžová je ta pravá pro svatební tabuli." Romantické duše i pragmatičtí snoubenci se v případě svateb vzácně shodují – chtějí mít působivou svatbu, na níž se budou všichni dobře bavit a rádi vzpomínat. Ale je to dřina, již zvládnou jen silné povahy.
Snad žádná událost však nevyžaduje tolik příprav. Především si musí nevěsta a ženich rozhodnout, jakou svatbu zvolí. Tzv. „velkou“ svatbu, kdy se hostina koná v luxusním pětihvězdičkovém hotelu? Nebo neformální párty pro blízké v lesní hájence, jež je zakončena večerním grilováním?
U svatební tabule strávíme většinu onoho významného dne, takže co by měli nevěsta a ženich v přípravné fázi plánování svatební tabule rozhodnout?
Zkušenost novomanželů: drobností s velkým efektem jsou karafy s vodou a kousky bio citronu, které byly rozmístěny po celé svatební tabuli. Hosté rádi dali přednost osvěžující vodě před sladkými limonádami.
Výzdoba svatební tabule – rozsáhlé téma s nekonečnými možnostmi. Tytam jsou časy, kdy na svatebčany čekala tabule s bílými ubrusy a jedna váza na svatební kytici. Z těch dob zůstala elegance bílých ubrusů, ale proč je nekombinovat s barvami? Dopředu si zvolte barevné ladění celé svatby. Mimochodem právě tyrkysová je nejtrendovější barvou letošní sezony.
Z materiálů doporučujeme organzu a dekorační tyl – jsou v nepřeberné barevné škále, v mnohametrových návinech a různých šířkách. Navolněte je na střed stolu, převažte jimi židle, naaranžujte pod strop. Plánujete zahradní slavnost? Obtočte pásy organzy okolo kmenů a přidejte balónky. Nádherným dekoračním prvkem jsou svíce. Měkké světlo schová, co má být skryto, a vyzdvihne půvaby dam.
Nebojte se pro dekoraci svatební tabule využít dvě barvy (květinové vazby ve dvou barvách na zeleném základě, dva odstíny ubrousků, růžová a fialová organza...), spojte malé s větším (textilní plátky růží a flitry rozprostřené po celém stole), kombinujte živé i umělé materiály (zelené osení se zapíchnutými motýlky a peříčky nebo vodní perly s květinami).
Zkušenost novomanželů: hodil se nám připravený stůl mimo hlavní tabuli, na nějž jsme odložili kytice, přání a svatební dary.
Neocenitelným pomocníkem v rozpačitých chvílích příchodu ke stolu jsou jmenovky u každého talíře. Mohou být v podobě papírových kartiček, oblázků s napsaným jménem nebo jablka se zapíchnutou vlaječkou s jménem. Milým zvykem se staly dárečky svatebčanům. Vyzkoušejte sklenice s vyleptaným jménem (doporučujeme speciální gel v tubě, jímž jména hostů do skla vyleptáme) nebo svatební mandle v pytlíčku se jmenovkou.
Nezapomeňte dodržet správný zasedací pořádek. V čele stolu samozřejmě sedí ženich s nevěstou, po ženichově straně sedí nevěstini rodiče, po nevěstině straně sedí ženichovi rodiče. Také se snažte dodržet střídání muž, žena, muž, žena.
Během svatebního veselí je občas potřeba překlenout hluchá místa, například když se novomanželé odjedou fotografovat. Ozvláštněte svým hostům svatbu bublifuky, možná se budete divit, jak se dospělí umí odvázat. Novinkou jsou svatební noviny, v nichž se svatebčané mohou dočíst, jak se novomanželé seznámili, bývají tam legrační historky, vtipy a fotografie. Spolu s malým dárečkem si je hosté odnášejí jako památku na mile strávený den.
Prameny: Mathé, I., Špaček, L.: Etiketa. Brno 2005
Svatební tabule – prosím, zde je její menu