Pruženky
Pruženky, nebo-li gumy se používají do pasů, na různá zdobení a řasení oděvů, k výrobě bižutérie.
V nabídce e-shopu stoklasa.cz naleznete tyto pruženky:
Prádlové pruženky se vyrábějí v různých šířkách a návinech.
Používat je můžete do pasů kalhot, tepláků, sukní, na různá ozdobná řasení, pro výrobu spodního prádla. Její uplatnění je velice široké a je velmi důležitou součástí našeho běžného života. Na tomto modelu byla pruženka použita na módní nařasení kalhot po vnitřní i vnější straně nohavic, do délky ke kolenům.Kalhoty tím dostaly úplně jiný vzhled a ve spojení s vysokými podpatky vznikl dokonalý model. Při šití takových kalhot nohavice nastříháte delší o délku řasení. Gumičku našijete jejím natažením a přišitím do švů kalhot po obou stranách. Můžete také použít pruženku silikonovou.
Jak již název naznačuje, používají se k výrobě klobouků a můžete jimi řasit různé oděvy.
Také se hodí k navlékaní korálků nebo jestliže si budete chtít vyrobit vlastní gumičku do vlasů. Například si sešijte dva proužky vybrané látky, vzniklým tunelem provlékněte pruženku a okraje přišijete k sobě, aby vznikla gumička. Na této tunice autorka použila kulatou gumičku na nařasení v pase, aby se tunika dala podkasat dle potřeby majitelky. Také zde můžete použít pruženku silikonovou. Pruženku si ustřihnete jak potřebujete (podle obvodu pasu). Na tunice si naměřte střed předního a zadního dílu. Pruženku si též naměřte na polovinu a z těchto polovin ještě jednou na polovinu. Přišpendlete na tuniku v místě, kde chcete vytvořit řasení a to na označení středů obou dílů a na bocích tuniky. Při šití pruženku stejnoměrně natahujte, abyste docílili správného zřasení. Kulatou gumičku šijeme cik cakem neboli entolovacím stehem, silikonovou šijeme rovným stehem.
Pruženky plavkové se používají na plavky, ale samozřejmě je můžete použít i jinde.
I když se pruženky prodávají pod určitými názvy a k jasným účelům, nebojte se experimentovat, budete mile překvapeni výsledkem. Pruženky silikonové jsou vysoce elastické a zároveň pevné. Můžeme je použít při zhotovení průhledných ramínek a používají se ke zpevnění švů u triček, mikin nebo pletenin, aby se zabránilo vytažení. U tohoto trička autorka použila silikonovou pruženku do ramenních a bočních švů. Silikonová guma zajistí, že švy nebudou vytahané a nebudou se přetáčet ani při častém praní.
Pruženky ramínkové se používají jako ramínka podprsenková, můžeme je ale použít i na trička nebo šaty.
Jsou vyrobena z příjemného materiálu, který se dobře a snadno udržuje. Z lícní strany často bývají ramínka různě zdobená, a tím dodávájí ramínkům originální vzhled, takže pak záleží jen a jen na vás, jakou si podle svého vkusu vyberete a jak ji použijete. Na těchto šatech autorka pruženku použila jako ramínka a na zřasení podprsenkového dílu.
Pro luxusnější vzhed ramínka ozdobila hotfix kamínky, v tomto případě stříbrnými srdíčky. Pruženku si ustřihnete na délku ramínek plus přídavky pro našití. Ozdobíme hotfixy bud´nažehlením žehličkou, nebo můžete použít přímo hot fix aplikátor. Kdo jej má, nemůže si aplikátor hotfix vynachválit, zdobení s ním je hračka. Připravená ramínka pak našijeme na díly šatů. Autorka zde volila ramínka dvojitá a na zádech ještě překřížená.
Pruženky lemovací se používají na různá lemování okrajů oděvů.
Guma je z jedné matná a z druhé lesklá. Při našívání si můžete stranu vybrat, zase podle toho, která strana se vám bud´ líbí, nebo hodí. Tyto pruženky jsou velmi oblíbené. Značně usnadňují začišťování okrajů oděvů a při jejich různých barevných kombinacích opět vznikají jedinečné modely. Před prvním použitím je doporučujeme vyprat.
U sportovní bundy vyrobené pro pracovníky v automobilovém průmyslu autorka použila pruženku na olemování spodního okraje a okrajů u rukávů.
Našívání pruženky je pracnější, musíte dávat pozor, abyste přišili zároveň vrchní i spodní díl najednou, ale výsledek stojí za to. Ještě při našívání doporučujeme pruženku mírně stejnoměrně natahovat, jinak by se vám mohlo stát, že pak budete mít okraj jednu vlnovku.
Pruženky dírkové jsou jednoduše řečeno gumy s dírkami na knoflíky. Jsou měkčí a mají o něco menší tažnost. Slouží k regulaci délek, nejčastěji v pase.
Dírkovou gumu použila autorka u dětských kalhot. Je to výhoda, pas můžete regulovat pomocí knoflíků a dítěti kalhoty vydrží déle, aniž byste museli kalhoty pracně upravovat v pase.
Pruženka je našita asi od poloviny předních dílů. Nenašívejte pruženky až do okrajů pásků a nechte si gumu tak dvě tři dírky delší, abyste je mohli používat při regulaci délky v pase pomocí knoflíku, který do pásku zevnitř našijete. Používaní dírkové pruženky můžeme jen doporučit.
Pruženky s volánkem jsou jemné pruženky, které se používají při lemování spodního prádla, na podvazky, ke zdobení šatů, halenek a sukní.
Je to velká výhoda. Nemusíte nic řasit a jen pruženku použijete, kam potřebujete. I tyto pruženky jsou velmi oblíbené a našly si u mě stálé místo. U topu s volánkem jsou pruženky s volánkem použity jako ozdobná ramínka a všity jako nařasení pod prsy. Ramínka si naměříte a všijete je mezi vrchní a spodní díly. Jsou stříhaná dvojmo pro vzhlednější začištění a vyztužení podprsenkového dílu a sedla na zadním dílu. Pruženku pod prsy při našívání natahujte, aby se pěkně zřasila.
Pružná nit je opředené latexové vlákno. Určitě ji znáte pod názvem ponožková gumička.
Takže se používá do ponožek, do patentů a při výrobě bižutérie. Velice jednoduché je použití na výrobu různých náramků. Používala jsem ji také při žabičkování, což je řasení látky pomocí pružné nitě. Velice ráda používám tuto nit při práci s dětmi, je to pro ně jednoduché navlékání různých korálků a vždycky mají radost, že si sami něco vyrobí.
Renata Málková nás provedla světem pruženek a my doufáme, že vám její tipy a rady budou k užitku.