Zákaznická linka (+420) 228 229 395
Po - Ne: 8:00 - 18:00 Napište nám
www.stoklasa.cz
Galanterie Stoklasa - velkoobchod
Průmyslová 13, 747 23 Bolatice
tel: 228 229 395, email: eshop@stoklasa.cz

Jak na fimo

15.8.2013 | | Zhlédnuto: 35524x
Fimo, Cernit, polymery, blendování, fimošony nebo extrudér jsou slova, která ještě před pár lety znalo jen minimum zasvěcených. Ale snadnost, s jakou lze s polymerovými hmotami pracovat ...

i jejich cenová dostupnost způsobily, že dnes se stejným nadšením fimuje v mateřských školkách i na světových výtvarných workshopech.

 

Jak na fimoZdroj: http://mandarinmoonart.blogspot.cz/

 

Co je na polymerových hmotách tak okouzlujícího?

Snadnost - na rozdíl od keramiky nepotřebujete nic víc než své ruce a běžnou troubu pro vytvrzení hotového výrobku. Keramické nádoby jsou téměř tak staré jako lidstvo samo. Druh homo sapiens užpřed více než 25 000 lety přišel na to, že pokud hlínu vloží do ohně, hlína se vypálí a tvar, jejž tvůrce hlíně vtiskl, zůstane navěky. (To je mimochodem jeden z důvodů, proč je nález Věstonické Venuše celosvětově tak významný. Jde snad o první sošku, která nebyla vyřezána z mamutího klu, ale vymodelována z jílu a následně vypálena.)

S rozvojem plastických hmot ve 20. století přišel nový fenomén - polymerové hmoty, jež lze tvarovat i zpevňovat mnohem snadněji. Není potřeba keramická pec za desítky tisíc  pro vypálení a lze modelovat i ty nejpreciznější detaily.  Hmota je také po vytvrdnutí mnohem lehčí. Zkrátka a dobře pro výtvarné účely chemický průmysl nabídl úžasný produkt. Vedle moduritu vznikly obchodní značky jako je Fimo, Cernit nebo Kato Polymer.  Princip je stále stejný - polyvinylchlorid (PVC)se přidáním změkčovadel mění ve snadno tvarovatelnou hmotu podobnou jílu.

Polymer clay, jak zní anglický výraz, dokázal ve světě výtvarných technik vyplnit prázdné místo a s rozvojem internetu zasáhla fimomanie (ve světě spíš polymermanie) doslova celý svět. Schválně si zkuste zadat do vyhledávače například: polymer clay, polymer tutorial, polymer projects nebo polymer art.

 

Jak na fimoZdroj: http://www.etsy.com/shop/feythcrafts

 

Jak fimo a ostatní polymerové hmoty využít

Zjednodušeně lze říci, že z fima buď vytvarujete samostatný objekt, nebo hmotou pokryjete jiný předmět, který vydrží vytvrzování v troubě. Modelují se panenky či umělecké skulptury, hodně často se setkáte s drobounkými napodobeninami skutečných předmětů. Zde platí - čím věrnější minikopie, tím lépe. Malé holčičky, co chtějí hospodařit ve vlastní kuchyňce, budou z titěrných hamburgerů a zákusků bez sebe nadšením, věřte nám.

Se stejným úspěchem hmotu nanášejte na víka kovových krabiček, na skleněné svícný či rukojeti lžiček. Pokud zkombinujete na skleněném svícnu klasické fimo s transparentním, vytvoříte úžasný neopakovatelný originál.

Skutečným uměním jsou bižuterní korále a přívěsky vytvořené z polymerů. Díky nabídky barevné škály fima a ostatních jeho kolegů, úžasné schopnosti barevného prolínání  a  nabídce povrchových úprav, jako jsou pudry, inkousty či fólie a plátky, vznikají v rukou těch nejšikovnějších tvůrců doslova skvosty. Viz například čtveřice šperků, jež připravila Eva Hašková. S Evou se můžete potkat nejen prostřednictvím jejího webu, ale také v našich pražských prodejnách při kurzech fima, které vede.

 

Jak na fimoZdroj: http://www.evahaskova.cz/

 

Jak s fimem pracovat

Fimo je snadné tvarovat, dokonce si fimařky a fimaři občas stěžují, že v létě se tak nějak tvaruje samo do podoby placky. V takových chvílích pomáhá lednička. Naopak, pokud  je hmota příliš tuhá, doporučuje se přidat Deco gel nebo praktický Mix QUICK. Díky němu se výborně hněte i velmi tuhá hmota, případně starší, vyschlejší fimo.

K fimu se chovejte jako k plastelíně a modelujte. Internet je plný postupů a návodů. Pro začátek nepotřebujete nic než pár vykrajovátek na cukroví. Rozvalujte umělohmotným válečkem nebo lahví. Důležitý je povrch, polymerové hmoty přejímají i ty nejdrobnější povrchové nerovnosti.   Časem si pro rozvalování pořiďte akrylový váleček se zcela hladkým povrchem.  Jako podložka pro fimo se osvědčila rozstřižená eurosložka, pracujete samozřejmě na její hladké vnitřní části.

Myslete na to, že na světlé barvy fima se přichytává úplně všechno, nepatrná špína i prach. Pokud potřebujete práci přerušit, vždy rozpracovanou hmotu zakrývejte. Ideálně do igelitu, aby nevysychala.   Stejně tak pomůcky, které používáte, vyčleňte pouze pro výtvarné práce. Opravdu není dobrý nápad rozvalovat tímtéž válečkem fimo i linecké těsto.

Způsobů, jak z fima tvořit fantasticky barevné vzory, je spousta, na konci článku pro vás máme  odkazy na několik návodů. Nesmírně oblíbená je technika, kdy různé barvy fima na sebe vrstvíte, protahujete strojkem (ano, je to tentýž princip, jako když rozvalujete nudlové těsto, odtud i výraz nudlovač), čímž dosáhnete barevných přechodů - tzv. blendování. I na blendování najdete postup na korálkovém webu.

Jednotlivé pláty se na sebe vrství, obalují, tvoří válečky a pak krájejí. Na průřezu pak vznikají neuvěřitelné mozaiky, dokonce se pro ně vžil pojem "klimtovky" podle malíře Gustava Klimta. Nařezané plátky se vzorem se často pokládají na kuličku z fima, zakulatí a máte krásný korálek s neopakovatelným vzorem.

Pokud se vám nechce s jednotlivými korálky hodiny trápit, snadno si hotové koupíte u nás v e-shopu. Máme spoustu barevných i velikostních variet, v cenách  několika málo korun za kus.

Jak na fimo - hotové fimo korálky

Pro lepší představu výroby korálků a mozaik jsme si vypůjčili od Zuleykhy postup. Na webu si jej můžete rozkliknout do větších obrázků.

Zdroj: http://zuclay.blogspot.cz/search/label/polymer%20clay%20tutorial

 

Pokud chcete vytvořit vlastní bižuterii, určitě byste neměli opomenout kovová lůžka, která naleznete v oddělení Výtvarné potřeby/bižuterní komponenty. Do lůžka natvarujete fimo podle svých představ a zapečete. Stejně tak lze s fimo polotovary zapékat  puzety nebo náušnicová lůžka či šlupny jako závěs pro přívěsky. Po vytažení z trouby už máte hotové náušnice či přívěsek.

Jak na fimo - náušnicová lůžka pro práci s fimem

 

Druhy fimo hmot

Jakmile začátečník rozklikne skupinu fimo hmoty, může být maličko zmatený, čím má vlastně začít. K dispozici jsou tři typy hmot. Začněte fimem classic nebo fimem soft. Pro úplné začátečníky a děti je možná vhodnější fimo soft, ale rozhodně to není podmínka. Fimo classic je dostupné ve základních 24 barvách, standardně v 56gramovém balení. Samozřejmě lze barvy mezi sebou míchat, a to i mezi druhy fima.

Fimo effect je nadstavbou, až vás fimování pořádně chytí a budete mít blendování a mozaikování v malíčku, začnete se rozhlížet po dalších efektních prvcích. A v tom okamžiku přichází na scénu fimo effect.  Fimo effect je rozděleno do pěti druhů:

  • třpytivé barvy (bílá, zlatá, červená, purpurová, modrá, zelená, stříbrná)
  • průsvitné/transparentní barvy (průsvitná, žlutá, oranžová, červená, purpurová, modrá, zelená)
  • metalické barvy (perleťová, zlatá, měděná, rubínová, safírová, opálová, stříbrná)
  • fosforeskující barva (fimo effect č. 04)
  • imitace kamene (světlejší mramor, tmavší žula)

 

Jak na fimo - jednotlivé hmoty

 

Vytvrzování fima

Obecně všechny polymerové modelovací hmoty se vytvrzují buď teplem, tedy zapékáním v troubě, nebo vysycháním na vzduchu. Fimo vždy zapékáte. Výrobce fima firma Staedtler radí péct v troubě při teplotě 110 °C cca 20-30 minut. Počítejte s tím, že vytvrzování  je dokončeno až jeho úplným vychladnutím.

 

Pomůcky pro práci s fimem

Určitě doporučujeme už zmiňovaný akrylový váleček pro rozvalování hmoty, a pokud vás fimo chytí, strojek na fimo (nudlovač) je pro blendování a obecně rozpracovávání fima  úžasný a v mnoha ohledech nenahraditelný pomocník. Další pomůcka je extrudér - představte si jej jako silnou zdobičku cukroví. Skrze nástavce, v nichž jsou díry o různých průřezech, protlačíte fimo a získáte tenké pravidelné válečky. Co dál s nimi, jsme už popisovali výše. Tím výčet pomůcek pro práci s modelovacími hmotami nekončí. Celou škálu pomůcek pro vás máme v sekci Výtvarné potřeby / Fimo / fimo - pomůcky.

 

Jak na fimo - deco gel

Rádi bychom  upozornili ještě na jednu šikovnou vychytávku, a to Deco-gel. Představte si jej jako lepidlo, jež můžete zapékat v troubě. Slepíte jím jednotlivé prvky, můžete jej použít jako spárovací hmotu (vč. barvení) při mozaikách a co je nejbáječnější, pokud na něj nanesete tištěnou fotografii (třeba z počítačové tiskárny nebo časopisu) a zapečete v troubě, získáte gelový plátek s obrázkem.

 

Povrchové úpravy fima

Metody před pečením

Barevné škály fima, jejích míchání  a fimo effect po čase fimařům přestanou stačit. Do syrového fima otiskávají textury (obvykle silikonové plátky s plastickým ornamentálním povrchem), pro začátek klidně zkuste položit na plát propracovaného fima kousek krajky a přejeďte válečkem.

Velmi oblíbená je technika lávových kamenů. Do syrového fima zatlačte hrubozrnnou sůl a přímo s ní běžným způsobem svůj výrobek zapečte v troubě. Po vychladnutí sůl vymyjte vodou a získáte korálky s efektem porézní lávy.

Před pečením se fimo také často pokrývá třpytkami nebo metalickou fólií. Pokud fólii zkombinujete s fimem effect v transparentní úpravě, výsledek vypadá jako skleněné vinuté korálky s plátky stříbra či zlata.

Metody po vytvrzení

Hotové výrobky lze barvit, obvykle akrylovými barvami, brousit, leštit, lakovat, a dokonce se fimo pokrývá i tenkou vrstvou křišťálové pryskyřice, aby vydrželo doslova léta.

 

Závěr

V tomto článku jsme rozhodně nevyčerpali všechny možnosti, jež polymerové hmoty nabízejí, a také nepochybujeme, že na trhu se budou objevovat další a další vychytávky a efekty. Cílem textu "Jak na fimo" bylo vytvořit přehled základních postupů a zbytek už ponecháme na vaší fantazii. Byli bychom velmi rádi, pokud se s námi podělíte o vaše zkušenosti - dobré i špatné - z tvoření s fimem. Děkujeme a přejeme při tvoření s polymery spoustu zábavy a relaxu.

Kam dál

Fimo hmoty na e-shopu

Fimo pomůcky na e-shopu

Fimo korálky na e-shopu

Polymerová samotvrdnoucí hmota schnoucí na vzduchu

Fimo návod blendování na korálkovém webu

Návod na fimo korálky na korálkovém webu

Fimo návody - inspirace odjinud

Diskuze:

Vkládat příspěvky mohou jen přihlášení uživatelé.
karty karty karty PayU Google Pay, Apple Pay
Facebook Youtube Pinterest Instagram
© Stoklasa textilní galanterie s.r.o. 2024.