Díky své tvárnosti nabízí drát neuvěřitelné možnosti. Lze z něj vytvořit solitérní objekty nebo se používá jako podpůrná konstrukce, na niž se nanáší jiný materiál. Ovšem nejrozsáhlejší využití drátu najdeme ve šperkařství. Drát se pájí, háčkuje, omotává jeden o druhý (wire wrapping), používá se ke ketlování i drátování nejrůznějších přívěsků. Oplétají se jím kameny a za vyšší dívčí je považována práce s hypoalergenní chirugickou ocelí.
Obyčejný železný drát nebo drát pozinkovaný použijete všude tam, kde drát nepřijde do kontaktu s pokožkou. Tedy na drátovaná svítidla, svícny či výtvarné sochy.
Ve výrobě šperků se v zásadě používají tři typy drátu:
Specifickým druhem drátu je ještě paměťový drát, který je stočen do spirál a používá se výhradně pro náramky či náhrdelníky, u nichž počítáte s tím, že prostě jiný než kulatý tvar nezaujmou. Viz náš návod, jak pracovat s paměťovým drátem.
Pro výrobu prakticky jakékoli bižuterie doporučujeme určitě měděný drát, ať už jen lakovaný nebo se stříbrnou či zlatou galvanizací. Drát s měděným jádrem je k dispozici od průměru 0,18 mm až po milimetrové dráty, které jsou vhodné jako základní kostra, jež je následně vyplétána tenčím drátkem.
Pokud s drátem začínáte a chcete si vyzkoušet na obrázku uvedený spirálkový vánoční stromeček, zkuste hliníkový drát, i se silnějšími průměry se s hliníkem velmi dobře pracuje, je lakován do nejrůznějších barev a zvládnou jej ohýbat i malé děti. Často se s hliníkovým drátem potkáte ve floristice. V nabídce e-shopu stoklasa naleznete více průměrů, a dokonce i kroucený drát ve více barvách, s nímž bude stromeček vypadat ještě lépe.
Nabídka naší Stoklasa textilní galanterie se soustřeďuje především na široce používané měděné dráty. Jak s nimi pracovat? Průměry drátu 0,18 mm a 0,3 mm používejte na háčkování. Náš bižuterní drát je dostatečně měkký, aby se s ním dobře pracovalo. Na webu koralky.stoklasa.cz nalezenete návod, jak si přesně takové háčkované náušnice z drátu vyrobit.
Drát o průměru 0,8 mm využijte místo ketlovacích jehel na ketlování, tedy pro tvorbu těch nejběžnějších náhrdelníků a náušnic. Návod, jak ketlovat, pro vás samozřejmě máme také.
Ještě silnější drát o tloušťce jeden milimetr byl použit při výrobě prstýnku (návod na klarisky), gizmo spirály a drátovaného přívěsku. Ke všem návodům se dostanete po kliknutí na obrázek.
Na pomezí drátování, prostého omotávání silnějšího drátku slabším a techniky šité krajky stojí nepřeberná škála šperků. Vybrali jsme pro vás několik inspirací, jak lze něco tak jednoduchého, jako je drát, přetvořit ve výtvarná díla, nad nimiž se tají dech.
Nabídka bižuterních drátů v e-shopu
Zdroje fotografií:
20.01.2014 Ladislav Šlechta: Člověk se má vždy čemu přiučit a Vaše nabídka k tomu přímo vybízí. Dík. www.dratenik.vyrobce.cz |