Zákaznická linka (+420) 228 229 395
Po - Ne: 8:00 - 20:00 Napište nám
Užijte si DNY DOPRAVY ZDARMA! 29. - 31. 10. 2024 - platí pro objednávky nad 490 Kč s DPH. Více info zde
www.stoklasa.cz
Galanterie Stoklasa - velkoobchod
Průmyslová 13, 747 23 Bolatice
tel: 228 229 395, email: eshop@stoklasa.cz

Drhání - od historie k tipům a návodu

3.9.2009 | | Zhlédnuto: 23055x
Drhání je další technika, kterou nemůžeme opomenout. Základem jsou dva uzlíky a použít můžeme prakticky jakýkoli materiál. Naše babičky znají sisal, naše děti vědí, co je scoobi...

Stačí znát jen dva uzlíky...

Připravila Mgr. Bibiana Kotziánová

 

Macramé neboli česky drhání, je technika ručních prací. Jde o vázání uzlů do ozdobných krajek. Tahle technika patří k těm nejjednodušším, protože podstatou je vázání dvou základních uzlů: plochého a žebrového.1,2 V průběhu staletí se vyvíjela a procházela mnoha kulturami, v nichž ji vtiskli svoji pečeť, obohatila se tak o různé variace, formy uzlů, ozdobné uzly (japonské, čínské, turecké, josefínský) a dekorativní prvky, že nyní ji lze nazvat řemeslným uměním. Macramé se tak stalo nedílnou součástí kulturního dědictví mnoha národů světa.

 

drhn2_230

drhani3_230

Historie Macramé

Původ slova macramé se odvozuje od arabského slova migramah2, což znamená vyšívaný závoj nebo okrasný lem, obrubu. Turecky macrama3 je lemovaný ubrousek či kapesník. U nás je význam slov macramé a drhání totožný, znamená vázání uzlů. Počátky vázání uzlů nalézáme už v období před Kristem. Z uzlů se vázaly sítě, které byly nezbytné při rybolovu, lovu zvěři a pochopitelně na moři. Přibližně od devátého století plní uzly kromě funkčnosti i estetickou roli3.

 

Původně tato technika pochází z oblasti arabských zemí, z nichž se šířila do Evropy. Po podrobení Maurů Španěly (14. století)3,4 se otevřela cesta pro pronikání této dovednosti do dalších zemí, jako byla Francie, Itálie, Anglie. V 15. století bylo macramé dosti oblíbeným uměním Francouzů. V 17.–18. století zaznamenává velký rozmach v Itálii. Známe je Cavandoli macramé2,4, které nese název podle svého zakladatele. Hlavním prvkem tohoto druhu drhání je uzel jednoduchý, vertikální a horizontální poloviční smyčka, jimi se vytváří geometrické ozdobné vzory.

 

V Anglii se poprvé setkáváme s ozdobnými uzlovými krajkami na dvoře královny Mary II. a Willéma III. (konec 17. stol.). Svého rozmachu se macramé dočkalo v 19. století, v období vlády královny Victorie (1837–1901)2, 4, kdy byla Anglie průmyslově nejvyspělejším státem světa. Zdobená byla nejen kostelní roucha, ornáty a oltářní ubrusy, ale i šaty denního použití a viktoriánské domácnosti.

 

Macramé se stalo velice oblíbenou činností námořníků. Jednak pochopitelně uzly používali při své práci, ale také nimi zdobili lodní zvony, sítě na spaní, kormidla, opasky. Díky mořeplavcům se macramé rozšířilo do celého světa1,2,3,4, např. Číny, Mexika či Ekvádoru, kde splynulo s místními tradicemi a my můžeme v současnosti obdivovat jejich osobitý styl, kouzlo a krásu. U nás drhaná krajka také nebyla neznámá, vyskytovala se na lidových krojích některých oblastí Slovenska a Moravy.

 

drhani4_230

drhani6_230

Současnost

V 20. letech 20. století se drhání jakoby vytratilo4. Oblibu získává zpět až v 60.–70. letech2,4. Začaly se vyrábět drhané kabely, roletky, dekorace na zdi, vesty, závěsy na květiny, opasky, vodítka pro psy apod. Celkovou renesanci zažívalo drhání nejen v Americe ale i na starém kontinentu a samozřejmě i v našich zemích.

Drhání si našlo cestu i do autorské bižuterie. Tahle technika nabízí velikou pestrost a variace v použití vláken (umělé i přírodní, např. vlna, bavlna, kůže, juta, len, hedvábí, sisal, drát, pedig aj.) i v ozdobných prvcích (perly, keramika, kamínky, dřevěné zlomky, korálky, zlato, stříbro), které se vplétají do uzlů. Mnohé komplikované čínské uzly vytvářejí prostor i pro vložení drahokamu.

Velikou popularitu si drhané šperky získali mezi neo-hippie a grunge generací 90. let2. Pro tyto šperky jsou typické přírodní prvky jako skořápky nebo skleněné perly.

 

V 21. století se setkáváme stále častěji s autorskou tvorbou  macramé šperků, náramků přátelství, scoubi, ale i prodejem opasků, kabel i jiných doplňků do interiéru. Stále žádaná je i turecká krajka a jedinečné čínské umění  macramé. Můžeme říct, že cesta, kterou drhání ušlo za staletí různými kulturami a styly, je dlouhá, zajímavá a dobrodružná, jako tohle řemeslné umění samo.

 

8n6-0_230

 

Návod

Na našem specializovaném webu o korálkách naleznete krásný návod na drhaný náhrdelník Vanilka s čokoládou. Připravila jej jedna z našich externích kolegyní Sněženka.

 

 

 

 

Doporučujeme

Gord gringo - skvělá stránka o vázání uzlů, přehledá, najdete tam snad všechny druhy uzlů.

 

Zdroje:

1. http://www. rucniprace. cz/drhani-historie. php

2. http://en. wikipedia. org/wiki/Macram%C3%A9

3. http://www. ehow. com/about_4810638_macrame-patterns. html

4. Katie DuMont, The New Macrame: Contemporary Knotted Jewelry and Accesssories, str. 8, 9, Lark Books, New York, 2001

Diskuze:

Vkládat příspěvky mohou jen přihlášení uživatelé.
karty karty karty PayU Google Pay, Apple Pay
Facebook Youtube Pinterest Instagram
© Stoklasa textilní galanterie s.r.o. 2024.