Máme pestrou nabídku prýmků od klasických hadovek až po luxusní kamínkové, perlové nebo třeba péřové. U nás si vyberete.
Víte, jak zajistit originalitu svému oděvu? Odpovědí je prýmek. Tento ozdobný kousek dokáže s oblečením doslova zázraky. Pomůže vám, pokud chcete dodat šmrnc svému saku, kostýmku, halence i šatům. Zajímavě zkrášlí také doplňky, boty a poradí si i s bytovým textilem. Flitrové, péřové, kamínkové nebo perlové prýmky dodají eleganci a punc luxusu společenským oděvům. Naopak bambulkové prýmky dodají doplňkům lehkost a hravost. Prýmky pro bytový textil zase zútulní vaše polštáře, ubrusy nebo deky a především je využijí čalouníci.
Víte, co to jsou prýmky? Někdo určitě toto slovo vidí poprvé, někdo jej určitě dobře zná. Jsou to úzké plošné nebo dutinné textilie. Vyrábí se ze všech syntetických materiálů, často se však používají bavlněné příze s přídavkem elastomerů. K výrobě tohoto zboží se používá technologie splétání či háčkování na galonových strojích. Ty pletou z osnovy řetízková očka, kterými se provléká útková nit. Splétací stroje pracují zase s jednou podélnou nití, které se provlékají diagonálním směrem.
Jak to tak bývá, i prýmky se dají rozdělit do několika druhů, tady je pár z nich:
1) sutaška – splétaný prýmek s nitěmi do dvou sloupků, obvykle je doplněn výplňkovou nití,
2) jednovazná tresa – prýmek vyrobený splétáním, u kterého je každá nit pravidelně provázána nad a pod další nití,
3) paspulka – prýmek, který má zesílený okraj,
4) pruženka – prýmek, který má navíc elastická vlákna.
Kde se prýmky používají? Většinou na oděvy a obuv, pro bytové účely a v technických textiliích. Víte, že cizí jazyky nerozlišují rozdíl mezi prýmkem a stuhou? Ještěže máme tu naši krásnou češtinu, která nám nabízí zvláštní pojmenování i pro takové zboží, které je k dostání pod nevšedním slovem „prýmek“.