...navlékne korálový náhrdelník či ze skleněných perel nebo zvolí stříbrnou soupravu s broušenými kameny.
Pojmem bižuterie označujeme prakticky jakékoli drobné doplňky, které nemají užitnou hodnotu, ale lidé je už od pravěku nosí pro svou touhu zdobit se. Prapůvod má bižuterie v ochranných amuletech, které při sobě mívali pravěcí lidé a bývaly ze dřeva, lastur, kamenů, zubů a kostí (a ano, i lebky nepřátel dávaly bojovníkovi sílu). Zatím nejstarší nálezy ozdob pocházejí z území starověkého Sumeru a Egypta. Dlouhé stovky let byly nejužívanějšími materiály sklo a kov (železo, měď, cín, bronz, stříbro), šlechta se krášlila zlatem se vsazenými drahými kameny. Pro ozdoby z drahých materiálů se postupně vžil termín šperk. Stačilo několik tisíc let a animální potřebu ochrany před zlými silami nahradila především touha zdobit se pro pocit vlastního půvabu a posílení sebejistoty.
V dnešní době je sortiment bižuterie neuvěřitelně široký. V naší nabídce naleznete elegantní štrasové šperky, bižuterii z přírodních materiálů i kovu a skla. Stejně bohatá je nabídka bižuterních komponentů a korálků i pro činorodé, kteří si tvoří vlastní bižuterii.
Ale víme, jak o bižuterii pečovat, jak se o ni správně starat, aby nás krášlila co nejdéle? V prvé řadě si musíme ujasnit to nejpodstatnější: bižuterie je ozdoba, nikoli užitná věc (na niž máme přece jen jiné nároky). Prakticky každý povrch (včetně zlata a stříbra) reaguje s okolním prostředím, pokud tedy chceme, aby nám bižuterie vydržela co nejdéle, dodržujeme při jejím nošení základní pravidlo – bižuterii navlékáme jako poslední a sundáváme jako první.
Z výše uvedeného výčtu si zapamatujme toto – bižuterii nevystavujeme popsaným vlivům nebo se jejich účinek snažíme alespoň minimalizovat. Se šperky nesportujeme, nenavštěvujeme s nimi kadeřníka, kosmetické a vlasové prostředky nanášíme jako první. Samozřejmě bižuterii odkládáme před všemi procedurami, kdy by přišla do kontaktu s vlhkem.
V ideálním případě ve tmě a omezme všechny vlivy na minimum. Praxí se velmi osvědčily různé typy stojanů, které ale nepostavíme na přímé světlo, spíše je umístíme do tmavšího místa. Ideální jsou šperkovnice. Šperky a bižuterii uchrání před světlem i prachem, a ještě v nich budeme mít pořádek.
Tisíce let zdobí dívky a dámy skleněná bižuterie, která v dnešní době nabyla mnoha podob. Projděte si naši nabídku šperků z broušených korálků a sami posuďte jejich půvab.
Především jemně. Základní prevencí je dodržovat výše popsaná pravidla při nošení a ukládání. Šperky a bižuterii jemně zbavíte prachu a potu měkkým hadříkem (výborný je flanel). A nám se nejvíce osvědčil nejměkčí typ zubního kartáčku (soft), který vyčistí i špatně dostupná místa bez použití chemikálií.