Jen si tak bodáte plstící jehlou do kousku ovčího rouna a pod rukama vám vzniká víla, kulička, zvířátko či originální brož.
Ovčí vlna je jeden z nejsympatičtějších obnovitelných zdrojů, který lidé využívají již od pravěku. Zpracovává se dvěma způsoby - předením nebo plstěním. Z upředené nitě se následně tkají látky a šijí oděvy té nejvyšší kvality a užitných vlastností. Své místo má ovčí vlna i ve stavebnictví jako izolační materiál.
Vedle soukenictví se ale ovčí vlákno zpracovává také technikou valchování neboli plstěním. Valchovaly se především čepice, rukavice a ponožky. Plstění umožňují výjimečné vlastnosti vlněného vlákna. Při mokrém plstění se využívá schopnosti vlněného vlákna natahovat se ve vlhku a pak zase smršťovat. Při suchém plstění s pomocí plstící jehly se chuchvalec rouna propichuje. Ovčí vlákno je na povrchu pokryto drobnými šupinkami, ty se propichováním plstící jehlou do sebe zaplétají, a rouno se tak zaplstí. Podrobný návod pro začátečníky naleznete na našem webu koralky.stoklasa.cz.
Technikou plstění vznikají především drobnosti, jako jsou plstěné figurky, drobné plstěné náušnice a často se plstících schopností vlny využívá při dotváření ozdobných detailů. Rounem se zdobí kabelky či flísové oblečení.
Díky schopnosti ovčí vlny výborně přijímat barvu je rouno nesmírně populární i při výrobě obrazů a tapisérií. Výtvarník klade jednotlivé vrstvy rouna přes sebe a následně se plstící jehlou zpevňují plstěním nebo prošívají na stroji.
V e-shopu stoklasa naleznete vše potřebnék pro ty, kdo plstění chtěli vyzkoušet. Pro začátek určitě doporučujeme sady na plstění, stojí jen pár korun a obsahují rouno, plstící jehly a podložku pro plstění. Na koralky.stoklasa.cz naleznete postupy jak plstit, které jsou určeny začátečníkům. I návody na výrobu plstěných náušnic a broží. Pokud chcete plstit do textilu, máme pro vás návod také.
Vedle ovčího rouna bychom neměli zapomínat na plsť, což není nic jiného než pečlivě valchované pláty v nejrůznějších barvách, které znáte pod názvem plsť či filc. Předností filcu je schopnost zachovat tvar, do kterého byl vytvarován za působení tepla a páry, což je neocenitelná vlastnost například při výrobě klobouků.
Ale filc je báječný materiál pro výtvarničení. Svého času jsme na facebookové stránce webu koralky.stoklasa.cz uspořádali soutěž S plstí. Sešly se nám úžasné nápady, posuďte sami. Filc je totiž k dostání v různých barvách, nijak se netřepí, takže jej stačí jen nastříhat, lepit, vrstvit či prošívat. Pokud se věnujete korálkové výšivce, pravděpodobně používáte filc jako podklad pro vyšívání.
I filcové pláty ve velikosti přibližně A4 naleznete na e-shopu v různých tloušťkách. V nabídce máme i samolepicí variantu, kterou doporučujeme využívat pro scrapbooking a paní učitelky ve školkách a školách určitě také vědí, jak se s barevnými pláty plsti dětem výborně tvoří.
http://koralky.stoklasa.cz
http://www.liveinternet.ru/users/koloboka/post263157773/
http://womans-hobby.ru/felting/pejzazh-berezy/
http://www.flickr.com/photos/nushkie
http://www.2do2go.ru/msk/events/9661/master-klass-valyanie-cvetka-dlya-novichkov
http://home-sweet.ru/archives/23141